Wylewka - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych to gwarancja, że mieszkanie będzie nie tylko pięknie wykończone, ale przede wszystkim będzie bezpiecznym miejscem – dosłownie i w przenośni. Nierzadko oszczędzając na materiałach, w efekcie tracimy dwa razy więcej, ponieważ po jakimś czasie dany materiał trzeba wymienić. Zamiast skąpić, róbmy wszystko raz a porządnie.
Do materiałów gwarantujących nam codzienny komfort należy wylewki Dąbrowa górnicza, czyli podkład pod naszą przyszłą posadzkę. Jeżeli nie mamy pewności, czy firma budowlana zajmująca się naszym domem ma w tej kwestii 100% pewności, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Jak wspomniano, to właśnie wylewka decyduje o tym, że posadzka będzie dobrze się prezentować, będzie trwałą, pozbawiona pęknięć. I przede wszystkim poziom – krzywa wylewka przysporzy miliona problemów.

Wybór wylewki do podłoża to kolejna ważna kwestia – niektóre z nich wymagają dodatkowej warstwy sczepnej. Najczęściej wykonywanymi są te, zgodne wymogami, czyli ochroną przed wilgocią, chłodem, hałasem – są to tzw. podkłady oddzielone od podłoża.
Czas na wybór wylewki – cementowa czy anhydrytowa?
Jeżeli należy nam na zaoszczędzeniu kosztów, śmiało możemy wybrać cementową, jeżeli goni nas czas i mamy ograniczoną wysokość warstw podłogowych – wybierzemy anhydrytową, która szybciej schnie i jest wytrzymalsza. Podkład anhydrytowy ma również wyższy współczynnik przewodzenia ciepła.
Czas na wykonanie wylewki.

Temperatura podłoża nie powinna być niższa niż 5oC i nie wyższa niż 25, musi być także czysta i sucha. Najczęściej do jej wykonania stosuje się gotowe mieszanki, które rozrobić należy z wodą w betoniarce. Jeżeli wybraliśmy wariant anhydrytowy – przywieziony zostanie on z betoniarni. Z pewnością zapewni to szybszą pracę oraz idealne wykonanie.
Pamiętajmy o tym, że wylewkę betonową należy zbroić!
Wylewka cementowa wymaga pielęgnacji – musimy zraszać ją wodą, nie powinniśmy otwierać okien, aby nie umożliwiać odparowania wody. Po ok. tygodniu wietrzymy pomieszczenia. Po 4-6 tygodniach podkład osiąga wilgotność umożliwiającą ułożenie posadzki.