Wylewka anhydrytowa - gdzie jej użyć, a gdzie unikać?

Czas remontu lub budowy nowego domu wiąże się z podjęciem wielu kluczowych decyzji, które będą miały wpływ na przyszłość. Znaczenie będzie miała naprawdę każda zatwierdzona na tym etapie decyzja.
Również ta, która będzie dotyczyć wydawałoby się niemającej znaczenia wylewki. Betonowa, cementowa, samopoziomująca, anhydrytowa – można by rzecz, co za różnica na który z wariantów się zdecydujemy? Otóż znaczenie jest i to zdecydowanie istotne.

Wielu z nas, zwłaszcza na etapie budowy domu od zera, decyduje się na skorzystanie z ogrzewania podłogowego. To świetna alternatywa dla grzejników, które nierzadko przeszkadzają w pomieszczeniu, bo blokują możliwość postawienia jakiegoś mebla. Jednak w przypadku, kiedy na naszych podłogach znajduje się wylewka cementowa bądź betonowa będziemy mieć trochę utrudnione zadanie, ponieważ najlepszym rozwiązaniem stosowanym w ogrzewaniu podłogowym będzie wylewka anhydrytowa. Dlaczego? Jest ona najbardziej wytrzymałą wylewką na różnego rodzaju wahania temperatury. Nie oznacza to oczywiście, że tylko na tym rodzaju wylewki możemy zastosować ogrzewanie podłogowe, ale charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością i o wiele szybszym czasem wiązania. Już po upływie dwóch tygodni będziemy mogli przystąpić do układania podłogi, w przypadku dwóch pozostałych czas ten wynosi miesiąc.
Kolejną zaletą wylewki anhydrytowej jest większa odporność na kruszenie i skurcz w związku z tym nie ma konieczności stosowania dodatkowych dylatacji na większych obszarach zbrojenia.

Wylewki te wyróżniają się także płynną konsystencją , dzięki czemu z łatwością niwelują krzywizny czy uskoki. Na takiej samej zasadzie działa także wylewka samopoziomujące. Anhydrytowe wylewki są zdecydowanie lżejsze od cementowych czy jeszcze cięższych betonowych.

Szereg zalet, posiada również wady. Wylewki te nie są odporne na działanie wilgoci, zatem nadają się do wykorzystania wyłącznie w pomieszczeniach suchych. Nigdy nie używa się ich na zewnątrz budynku, w piwnicy, czy nawet altanie. Nawet łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla tego rodzaju wylewki.