Rodzaje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe są pozornie małym, nieznaczącym detalem… Czy jednak na pewno? Oczywiście, że nie! Właściciele mieszkań urządzanych w nowoczesnym stylu z pewnością nie biorą pod uwagę klasycznych, standardowych  sprawdzonych rozwiązań. Chodzi im przede wszystkim o uzyskanie jak najbardziej ekstrawaganckiego efektu, a nie 'popularnej nudy'.
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie rodzajom listew przypodłogowych. Sprawdź, który rodzaj listew spełni Twoje oczekiwania – może i Ty zdecydujesz się na nieszablonowe rozwiązania?


Listwy przypodłogowe drewniane: to doskonałe uzupełnienie drewnianych podłóg. Wybierając ten rodzaj listew mamy możliwość skorzystania z szerokiej oferty – zaczynającej się od ćwierćwałków, aż po ścięte cokoły. Mocuje się je do ściany przy użyciu kleju. Cena takich listew waha się od 4 zł za mb – wysokość 3-4 cm, do 40-50 zł za mb – wysokość 9-10 cm. Listwy te najczęściej jednak sprzedawane są w długości od 2 m do 2.75 m.
Listwy z MDFu lakierowanego lub okleinowego: dostępne są w różnym kolorze lub w wersji drewnopodobnej. Masywne, ale niespecjalnie giętkie profile otrzymamy także w dużej ilości wzorów: klasycznych, frezowanych oraz nowoczesnych. Listwy takie optycznie podwyższają wnętrze. Ich cena to ok. 10 zł/mb za wysokość 6 cm i ok. 60 zł/mb za wysokość 17 cm. Ceny surowego materiału są oczywiście niższe.
Listwy z PVC: aktualnie najpopularniejsze rozwiązanie, głównie ze względu na niewygórowaną cenę. Listwy te również dostępne są w wielu kolorach i wzorach wraz z niezbędnymi detalami. Listwy takie kosztują od 4 zł/mb do 30 zł/mb.
Listwy przypodłogowe z poliuretanu dostępne są w kolorze białym i idealnie nadają się do malowania. Profile flex są sprężyste i dopasowują się do każdej krzywizny. Wykonane są z twardego oraz odpornego na uszkodzenia, wilgoć materiału. Cena: 9 zł/mb-30 zł/mb za listwę do wysokości 15 cm.
Listwy metalowe: to jedno z rozwiązań dla nowoczesnych wnętrz. Stal nierdzewna czy aluminium to zdecydowanie większy wydatek, niż przedstawione powyżej warianty, jednak jest jest to materiał trwalszy i bardziej estetyczny. Cena listew aluminiowych waha się od 20 zł/mb do 150 zł/mb za listwę o wysokości 5-8 cm. Natomiast cena listwy ze stali nierdzewnej to wydatek w granicach 40-150 zł/mb przy wysokości listwy 4-8 cm.
Cokoły ceramiczne: wykonywane są ze specjalistycznych elementów, które odnajdziemy w wielu kolekcjach płytek. Wykorzystuje się je zwłaszcza w pomieszczeniach takich, jak łazienka, pralnia – głównie tam, gdzie nie kafelkujemy ścian, a musimy czymś zabezpieczyć przestrzeń pomiędzy podłogą a ścianą. Ceny listew ceramicznych wahają się od 6 do nawet 100 zł za metr bieżący.