Listwy wykończeniowe - ważny detal każdego pomieszczenia

Nawet najpiękniej urządzone mieszkanie nie odda w pełni jego nieskazitelności, jeżeli nie zadbamy o detale. Wyobraźmy sobie wnętrze niczym z pałacu: piękne sofy, kryształowe żyrandole i niewykończone podłogi. Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, jaki odbiór mają takie wnętrza i przede wszystkim jego mieszkańcy.
Jak więc zadbać o niewątpliwie zwracający uwagę detal, jakim są listwy przypodłogowe? I przede wszystkim jakie listwy wybrać, żeby odpowiadały naszemu wnętrzu?
Listwy muszą być odpowiednio dobrane pod względem wielkości, kształtu i materiału i jednocześnie dobrze komponować się z wnętrzem. Tylko wtedy będą stanowić wraz z podłogą kompozycyjną całość.
Położenie podłogi zawsze wiąże się z pozostawieniem przy ścianie niewielkiej ilości wolnej przestrzeni. I należy zaznaczyć, że nie ma to w ogóle związku z niefachowo wykonaną pracą – można rzecz, że wręcz przeciwnie. Wolna przestrzeń, to tzw. szczelina dylatacyjna, która zapewnia prawidłową pracę podłogi – deski i panele mogą zmieniać swoją objętość w zależności od temperatury oraz wilgotności. Szczeliny więc są niezbędne do prawidłowej pracy podłogi, a listwy przypodłogowe montujemy, aby zamaskować nieestetycznie wyglądające dziury. Jeżeli nasz wybór będzie odpowiedni, to listwy będą nie tylko funkcjonalnym elementem wykończenia, ale również ozdobą wnętrza.

Wybór listew może przyprawić nas o zawrót głowy – mogą one być w praktycznie każdym kolorze,  a także wyprodukowane z wielu surowców: drewna, aluminium czy tworzyw sztucznych.
Najczęściej wybieranym sposobem jest dobór listew drewnianych w kolorze podłogi. Nie zawsze jednak wybrać możemy listwy drewniane. Dlaczego? Niektóre wnętrza w naszym domu narażone są na działanie wilgoci, a co za tym idzie – listwy mogą się odkształcać. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się materiał drewnopochodny.
Nowoczesne, ekstrawaganckie rozwiązania sugerują stosowanie listew w zupełnie przeciwstawnej kolorystyce niż kolor podłogi.
Ważne jest również to, aby dobrze zamontować listwy. Nie musimy posiadać specjalnych umiejętności, aby perfekcyjnie położyć listwy. Sposób montażu uzależniony jest oczywiście od rodzaju listew. Do wyboru mamy listwy klamrowe – klamry mocuje się najpierw do ściany, a następnie, a następnie nakłada się na nie listwy. Drugi rodzaj listew, który jest znacznie wygodniejszy jeżeli chodzi o montaż, to listwy bezklamrowe, które mocuje się do ściany przy użyciu kołków.