Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych detali, który sprawia, że nawet niewyposażone pomieszczenie wygląda w porządku. Mając położoną podłogę, pomalowane ściany i zamontowane listwy możemy poczuć się już jak w gotowym do użytku pomieszczeniu.
Później wystarczy kilka niezbędnych 'przyrządów' umożliwiających normalne funkcjonowanie i remont pokoju uznać można za zamknięty.
Listwy przypodłogowe spełniają nie tylko funkcje estetyczne, ale w głównej mierze praktyczne. A o tym dlaczego, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Skoro wiemy już, że jest to ważny element mieszkania powinniśmy z większą rozwagą podejść do ich zakupu.
Listwy przede wszystkim zabezpieczają szczeliny dylatacyjne, tworzące się pomiędzy ścianą a podłogą. Szczelina ta ma za zadanie ochronę podłogi przed zmienną temperaturą oraz wilgocią. Zakupując więc listwę musimy uwzględnić wielkość przestrzeni, która pozostawiona została podczas kładzenia podłogi.

Listwy, o czym wspomniałam, spełniają również funkcje praktyczne – zabezpieczają ściany przed brudem i uszkodzeniami mechanicznymi. Co najmniej raz w tygodniu myjemy podłogę, odkurzamy, a w ciągu tygodnia zamiatamy drobne śmieci. Czynności te mogłyby spowodować zabrudzenie ściany – listwy podłogowe pozwalają na uniknięcie plam i zabrudzeń, które mogłyby powstać w trakcie sprzątania. Dzięki montażowi listew w bardzo łatwy sposób możemy ukryć kable i przewody elektryczne. Wiele modeli listew wyposażonych zostało w odpowiednie uchwyty, korytka, złączki dające możliwość ukrycia przewodów.
Dla większości z nas, najważniejszą funkcję, którą pełnią listwy jest oczywiście funkcja estetyczna. Są one detalem, który nadaje odpowiedniego wyglądu całemu wnętrzu. Ich wybór może być dość skomplikowany, jeżeli zdecydujemy się na kontrastowe połączenie, np. jasnej podłogi z ciemnym kolorem listew. Aby wszystko wyglądało naprawdę stylowo będziemy musieli się naprawdę postarać.
Najczęściej jednak wybieramy sprawdzone rozwiązania i dopasowujemy listwy do podłogi.